Amazonci & Amazoňané

Náš chov Amazónků rodu Pionus a Pionites – představení jednotlivých druhů

V našem zájmovém chovu se na chov Amazónků také snažíme specializovat.

V současné době chováme 8 druhů amazónků v 11 párech.

 • Amazónek černotemenný – Pionites melanocephala
 • Amazónek šupinkový – Pionus maximiliani
 • Amazónek bělobřichý – Pionites  leucogaster
 • Amazónek bronzovokřídlý – Pionus chalcopterus
 • Amazónek běločelý – Pionus senilis
 • Amazónek tmavý – Pionus fuscus
 • Amazónek modrohlavý –  Pionus menstruus
 • Amazónek červenohlavý – Pionopsitta pileata

Náš chov Amazoňanů rodu Amazona – představení jednotlivých druhů

V našem chovu se Amazoňanům věnujeme naprosto okrajově a vinou limitovaných chovných podmínek se u nás většího druhového rozšíření nedočkají.

V současné době chováme 2 druhy/poddr. amazoňanů.

 • Amazoňan běločelý jižní – Amazona albifrons albifrons
 • Amazoňan běločelý středoamarický – Amazona albifrons nana

Představení jednotlivých druhů a poddruhů z našeho chovu:

–          Přehled chovaných druhů rodů Pionus, Pionites, Amazona:

 1. Amazónek černotemenný – Pionites melanocephala
  Popis papouška: Hlava (čelo, temeno i týl) je černá, uzdička zelená, hrdlo a tváře oranžově žluté, záda, křídla, kostřec a vrchní krovky ocasní jsou sytě zelená, prsa a břicho bíle (u mladých jedinců se žlutým až krémovým nádechem), holenní peří a boky břicha jsou žluté. Ruční krovky a letky jsou modré, okraj křídla je žlutě zelený. Ocasní péra jsou zelená, zespodu  žluto-zelená. Zobák je tmavý (takřka černý) běhák tmavě šedý.
  Pohlavní dimorfismus je nevýrazný a je nutné provést endoskopické určení, nebo analýzu DNA.

  Rozšíření: Brazílie, jižní Kolumbie, částečně Guyana, východní oblasti Ekvádoru a severovýchod Peru

 2. Amazonek černotemenný

 3. Amazónek šupinkový – Pionus maximiliani
  Popis papouška: Celkový vzhled je tmavě zelený, na spodině těla světlejší a lehce nahnědlý. Čelo a uzdička jsou tmavé, lícní strany hlavy zelené. Hlava je zelenomodrá, brada je namodralá stejně jako spodní část hrdla. Křídla, záda, kostřec, břicho a prsa mají olivově hnědý nádech. Spodní krovky ocasní jsou červené. Vnější krovky ruční jsou namodralé, spodní krovky křídelní a spodní strana letek je zelená. Střední ocasní pera jsou také zelená, krajní namodralá. Zobák je rohový, od kořené našedlý. Duhovka oka je tmavě hnědá a běhák je šedý.
  Pohlavní dimorfismus je nevýrazný a je nutné provést endoskopické určení pohlaví, nebo analýzu DNA.

  Rozšíření: Od Kostariky po střední Brazílii a sever BolívieAmazonek šupinkový

 4. Amazónek bělobřichý – Pionites  leucogaster
  Popis papouška: Temeno, týl je sytě oranžové, uzdička, hrdlo a boční strany hlavy jsou žluté, záda, křídla, vrchní krovky ocasní  jsou zelená, prsa a břicho je bílé, holenní peří včetně boků je žluté. Spodní krovky křídelní jsou zelené. Letky jsou modro-fialové. Zobák je rohový a běháky světle růžové. Pohlavní dimorfismus u tohoto druhu neexistuje. Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.Rozšíření: Brazílie (amazonské povodí směrem na východ k Belému), část státu Mato Grosso.
  Amazonek bělobřichý
 5. Amazónek bronzovokřídlý – Pionus chalcopterus

  Popis papouška: Těle je celkově tmavě fialově-modré, na hlavě, krku, záhlaví a týlu bronzově hnědé. Pera jsou zakončeny tmavě fialovomoddře, u kořene jsou bělavé.  Záda jsou tmavě bronzovozelené. Spodní partie těle je zelená, pera však mají tmavé fialové okraje. Brada je bílá, na hrdle mají pírka tmavorůžové lemy. Spodní ocasní pera jsou načervenalá, vnější krovky křídelní a krovky ramenní jsou bronzově hnědé, letky jsou modré se zeleným nádechem. Ocas je tmavomodrý, krajní rýdovací pera mají červený nádech. Zobák je rohový se žlutým nádechem, oko je hnědě stejně jako běhák. Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.

  Rozšíření: Západní Kolumbie, Ekvádor a pacifické pobřeží až po severozápadní Peru. Další významnou oblastí výskytu je severozápadní Venezuela.

  Amazonek bronzovokřídlý

 6. Amazónek běločelý – Pionus senilis
  Popis papouška: Hlava je zbarvena tmavě modře, čelo je zářivě bílé. Oči mají tmavě hnědou duhovku, zobák je rohový s šedým nádechem. Prsa a břicho jsou hnědá modře lemovaná (u některých jedinců přecházejí až v tmavě fialovou barvu). Na krku jsou ojedinělá bílá pera. Křídla a ocas jsou zelenohnědé a končetiny růžové-šedé.
  Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.Rozšíření: Mexiko, Panama

  Amazonek běločelý

 7. Amazónek tmavý – Pionus fuscus
  Popis papouška: Hlavu má amazónek tmavý  namodralou, okolí uší černé, oči hnědé, zobák má černožlutou barvu a zbarvením připomíná zobák dravce. Prsa a břicho jsou narůžovělá s různou intenzitou zbarvení , křídla hnědá, modrá a jejich konce zelené. Ocas je zbarven z vrchní strany modře, ze spodu má cihlově-červenou barvu. Končetiny jsou světle šedé.
  Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.Rozšíření: Venezuela, Brazílie, Guyana, Surinam, Kolumbie

  Amazónek tmavý

 8. Amazónek modrohlavý –  Pionus menstruus
  Popis papouška: Nejvýraznějším znakem je modrá hlava, krk a horní část hrudníku. Někteří jedinci mají mezi modrým peřím také několik narůžovělých pírek. Okolo ušních otvorů mají tmavé až černé skvrny, okruží očí je holé a má našedlou barvu. Oční duhovka je tmavě hnědá. Na horní části křídel mají peří zbarvené do světle zelené barvy, letky jsou zářivě modré. Záda, břicho a ocas je tmavě zelený. Zobák je tmavě šedý s narůžovělými skvrnami po bocích. Nohy mají barvu tmavě šedou. Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.

  Rozšíření: Obývá takřka celou tropickou a subtropickou část  severní části Jižní Ameriky. Další oblastí výskytu je střední Amerika.

  Amazónek modrohlavý

 9. Amazónek červenohlavý – Pionopsitta pileata
  Popis papouška: Amazónek červenohlavý dosahuje v dospělosti délky těla kolem 22 cm Jak je zřejmé z druhového názvu, čelo a temeno hlavy je zbarveno výrazně červeně, platí to pouze u samce!!, což je také hlavním rozlišovacím znakem, u samice je temeno zcela zelené. Oči mají hnědou duhovkou, zobák je šedý. Celé tělo – tzn. krk, prsa, břicho a ocas mají zelené zbarvení. Křídla jsou zelenomodrá a končetiny tmavě šedé.Pohlaví je zřejmé na první pohled. U tohoto papouška je velmi jasný pohlavní dimorfismus.

  Rozšíření: Brazílei,Paraguay a Argentina

  Amazónek červenohlavý - Pionopsitta pileata

  Amazónek červenohlavý - Pionopsitta pileata

 10. Amazoňan žlutolící ekvadorský – Amazona autumnalis lilacina
  Popis papouška: Podobný subsp. salvini ale červené zbarvení čela a uzdičky je protažené až za oko, temeno zelené s narůžovělo zbarvenými lemy per, líce žlutavě zelené, zobák tmavě šedý, až černý.
  Pohlaví je nutno určovat analýzou DNA, nebo endoskopickým vyšetřením.

  Rozšíření: západní oblasti Ekvádoru

  Amazoňán žlutolící ekvádorský

 11. Amazoňan běločelý jižní – Amazona albifrons albifrons
  Popis papouška: Samec: zelený, hlava, krk, prsa a horní partie těla jsou lemované špinavě černě, uzdička a oční oblast je červená, čelo a přední část temene má bílé, někdy se žlutavým nádechem, temeno a záhlaví tmavě modré, lemované špinavě černě, vrchní a spodní krovky ocasní žlutavě zelené, křidélko a krovky ruční červené, vnější prapory letek loketních modré, spodní krovky křídelní zelené, spodní strana letek je modravě zelená. Ocasní péra jsou zelená, na špici žlutavě zelená, krajní ocasní péra u kořene červená. Zobák je žlutavý, duhovka bledě žlutá, běhák světle šedý. Samice: podobná samci, ale křidélko a krovky ruční má zelené.
  U tohoto druhu lze pohlaví dospělých jedinců spolehlivě určit dle vizuélních znaků.

  Rozšíření: Střední Amerika

 12. Amazoňan běločelý středoamarický – Amazona albifrons nana
  Nejvýznamnějším rozlišovacím znakem mezi nominátní subspecií albifrons a subspecií nana je barva okruží oka.
  Albifrons =bile
  Nana = šedé

  Amazoňan běločelý

  Popis papouška: Hlava (čelo, temeno i týl) je černá, uzdička zelená, hrdlo a tváře oranžově žluté, záda, křídla, kostřec a vrchní krovky ocasní jsou sytě zelená, prsa a břicho bíle (u mladých jedinců se žlutým až krémovým nádechem), holenní peří a boky břicha jsou žluté. Ruční krovky a letky jsou modré, okraj křídla je žlutě zelený. Ocasní péra jsou zelená, zespodu žluto-zelená. Zobák je tmavý (takřka černý) běhák tmavě šedý.

  Pohlavní dimorfismus je nevýrazný a je nutné provést endoskopické určení, nebo analýzu DNA.

  Rozšíření: Brazílie, jižní Kolumbie, částečně Guyana, východní oblasti Ekvádoru a severovýchod Peru