Výživa, péče a chov

VÝŽIVA – Krmení papoušků rodu PYRRHURA

Směs zrnin jsme dlouhou dobu používali dle vlastní receptury /mícháno podle holandského vzorku od známého chovatele pyrurů J.Verhoevena/.
Směs obsahovala takřka výhradně bíle a nízkoolejné zrniny. Po té jsme v chovu pyrurů přešli na komplexní zrninové směsi (průmyslově míchané).
Z našich zkušeností můžeme doporučit následující průmyslové zrninové směsi: DELI NATURE (Belgie) – č.59 a č. 30, PALOMA (Belgie) – č. 141,
MANITOBA Parrocchetto (směs pro střední papoušky), AVICENTRA (směr pro male papoušky) a směs pro Agapornis (LoraCentrum Brno, p.Pitra).
č. 141.

Pro informaci – složení směsí DELI NATURE:

Pro informaci – složení směsí PALOMA:

PALOMA označení – V141

21,5% žluté proso
15% bílé proso
10% lesknice
5% oves nahý
5% pohanka
4% pady rýže
3% pšenice
2% dari
2% čirok
10% bílá slunečnice
5% slunečnice žíhaná
5% niger
5% semenec
2,5 %len

V současné době pro výživu papoušků rodu PYRRHURA nejraději využíváme směs PALOMA V143, která má nejvhodnější složení z průmyslově vyráběných směsi.

PALOMA označení V143

12% stříbrné proso
30% lesknice
9% plata proso
7%japonské proso
7%oves nahý
3%pade rýže
12,5%kardi
5%pohanka
2,5%len
6%semenec
6%niger

Tyto směsi odpovídají dietetickým nárokům pyrurů a vyznačují se naprostou čistotou, což je pro chov také velmi důležitý faktor. Pyrurům je nutno podávát slunečnici zcela výjimečně a je záhodno snížit i podíl kardi.

Aktuálně používáme v našem chovu pyrrhurů (Manitoba Parrocchetto – směs pro střední papoušky) a směs pro agapornis (výrobce M.Pitra – LoraCentrum Brno).

Manitoba Parrocchetto

MANITOBA – Směs pro střední papoušky.

Složení: Proso žluté, lesknice, oves loupaný, čirok bílý, proso červené, pohanka, paddy rýže, pšenice, slunečnice žíhaná Iregi, kardi, slunečnice bílá Egypt, lněné semeno, semenec.

LORACENTRUM – Směs pro agapornisi – vhodná pro papoušky rodu Pyrrhura.

V současné době přidáváme i kukuřičné, fazolové a hrachové vločky.

Celoročně podáváme 2-3 krát týdně vaječnou míchanici.
Vaječnou míchanici připravuje z průmyslových směsí: DELI-NATURE,CE-DE, Quiko classic, Tovo + přídavek směsi pro hmyzožravé a plodožravé ptactvo.
Dostatečné množství ovoce a zeleniny je pro zdárný chov pyrurů takřka podmínkou. Předkládáme: mrkev, jablka, směs zeleniny – celer, brokolice, petržel, hrášek, kukuřice, květák, v sezóně i okurky, červ.řepu, jeřabiny.
Vitamínové a minerální přídavky dodáváme do krmiva a napájecí vody: Supervit D,Acidomid E, Optimin E, Amivit E, Elektrolyt E, Combinal AD3, Combinal E a CITREX.
Dále do voliér předkládáme střídavě min.písek, mulčovací kůru nebo dřevěné uhlí.

PÉČE o papoušky rodu PYRRHURA

V ptačím domě využíváme automatické osvětlení, díky němuž den prodlužujeme celoročně na min. 13 hodin /v každé voliéře je instalována vlastní 25W žárovka, v chodbách UV-zářivky/.
O odpovídající vlhkost se stará zavlažovací rozvod uvnitř voliér s tryskami, připojený k závlahovému počítači /synchronizováno se stmíváním, simulace tropického deště/.
Teplota v zařízení se v zimě pohybuje okolo 13-15 C, v létě okolo 18-22 C, vlhkost cca 70-85%
Velmi důležitým faktorem je hygiena. Chovatelské zařízení je obloženo dlažbou na všech podlahách a většině stěn, v chodbách jsou zabudovány odtokové kanály. Jedenkrát týdně je prováděna desinfekce a zhruba jedenkrát za měsíc je celé chovatelské zařízení čištěno tlakovou myčkou. Desinfekce je prováděna s pomoci přípravku VIRKON S.

Chov papoušků rodu Pyrrhura

Chovné páry chováme nyní výhradně samostatně. Společný chov v hejnu jsme zkoušeli u p.picta picta, p.egregia a p.melanura soancei. Chovné „kolonie“ čítaly 3 páry a chov se jevil jako bezproblémový.
V tomto chovném hejnu jsme dosahovali i ojedinělých odchovů.
Některé druhy jsou těsně před hnízděním poměrně hluční a je u nich možno sledovat výrazný tok (např. egregia, picta, leucotis, cruentata). Ptáci s načepýřeným peřím na zátylku a svěšenými křídly se vzájemně dvoří a intenzivně křičí. V době odchovů se zvyšuje, již tak poměrně vysoká, spotřeba ovoce a zeleniny. V době hnízdění berou pyrurové i granule Nutribird a Kaytee /jinak velmi sporadicky/.
Pyrurové se také velmi rádi koupou nebo využívají alespoň mlžení voliér.
Kontrola hnízd je prováděna kontrolním otvorem u kmenových budek, příp. stropem u bednových budek. Pyrurové nejsou na kontroly většinou nikterak hákliví.
Inkubace u pyrurů trvá 23-24 dnů.
V hnízdě mláďata zůstávají 53-55 dnů.
V našem chovu necháváme mláďata u rodičů min. 3 měsíce po vylétnutí.

Mladí pyrurové otevírají oči 10-11 den.
Mláďata kroužkujeme cca 13-15 den.

pyrrhura rhodocephala (mládě)

pyrrhura rhodocephala (mládě)

Všechny mláďata (od různých druhů pyrurů) po odstavu umísťujeme do společné voliéry /až 20 ks/. Naučí se velmi dobře sociálnímu chování. Nikdy jsme neměli v dospělosti sebemenší problém s napadáním přes pletivo, agresivitou chovných párů apod.
Domníváme se, že tento fakt spolu se skutečností, že necháváme mláďata před odstavem poměrně dlouhou dobu u rodičů, velmi kladně ovlivňuje povahu a reprodukční aktivitu jedinců do budoucnosti.
U všech mláďat pyrurů určujeme pohlaví vždy endoskopicky, popř. analýzou DNA.